Kategórie
 
 
 
 
 
Nedeľa, 30. júl 2023
Maniago - srdce talianskych nožiarov

Stredoveké budovy, rodinné klany, dielne plné majstrov tvoriacich príbehmi opradené kusy kovu. Reč nie je o trpasličom meste z kníh J.R.R. Tolkiena, i keď s riadnou dávkou fantázie by mohlo vytvoriť predlohu. Reč je o mestečku ukrytom medzi horskými riečkami. Mieste plnom rodinných firiem, umeleckých dielní a hlavne známom svojimi čepeľami patriacimi medzi európsku i svetovú špičku - severotalianskom Maniagu.

 

Mesto postavené na kováčskej nákove

Historická časť Maniaga 

 

Maniago sa nachádza v regióne Friuli-Venezia (Friulske Benátsko), necelých 90 km od Benátok. Zo slovenskej Nitry je to približne 8 hodín autom. Mestečko je relatívne malé, komunitu tvorí cca 12 tis. obyvateľov. 

Stredovek 

Prvá písomná zmienka o meste je z 12. januára 981. Mesto je však oveľa staršie. Kvôli svojej strategickej polohe pri horách, medzi tokmi Celliny a Corto, bolo dôležitou križovatkou už za čias Rímskej ríše. V stredoveku bolo významným výrobcov výzbroje a kovových pracovných nástrojov.

Pre lepšiu predstavu, Taliansko v tej dobe nebolo jednotné ako dnes ale pozostávalo z desiatok mestských štátov a regiónov, ktoré neustále bojovali medzi sebou alebo sčasti zjednotené, proti okolitým ríšam. Pre majstrov kovu ideálne obdobie plné výziev na neustále vypilovanie svojich schopností. Začiatok tradičnej kováčskej výroby v meste sa datuje od roku 1453.

Info tabuľa pred zrúcaninou hradu Maniago 

Novovek

V minulom storočí zažívalo mesto určité stagnovanie, zapríčinené hlavne prvou a druhou svetovou vojnou. Veľké množstvo obyvateľov zomrelo v bojoch či emigrovalo do zahraničia v povojnových časoch, spôsobené nedostatkom pracovných príležitostí. Ozdravenie naštartované začiatkom 50-tych rokov prinieslo plody v priebehu 60.-70., v podobe ekonomického i kultúrneho rozvoja. Nožiarstvu napomohlo aj združovanie do menších kolektívnych celkov z roku 1870, vďaka ktorým sa tieto zmeny len pozitívne umocnili. 

Súčasné Maniago z výšky 

(Zdroje: sk.db-city.com , maniago.itmuseocoltelleriemaniago.it, Tripadvisor.com, e-borghi.com) 

 

História nožiarstva v Maniagu

Všeobecnú históriu nožiarstva v Maniagu som už načrtol. Aké však boli začiatky moderného nožiarstva v meste, ktoré vyústilo do podoby, akú poznáme dnes? 

 

Za všetko môže voda

Šľachtic Nicoló di Maniago nechal kvôli poľnohospodárstvu priviesť vodu z potoka Cólvera do zavlažovacej priekopy. Datoval sa rok 1454. Voda mala zavlažovať plodiny a poháňať mlyny, píly a kujné železiarne vybudované pozdĺž jeho toku. Kováči dodávajúci rezné a poľnohospodárske nástroje či zbrane pre Benátsku republiku Serenissima, zakrátko pochopili potenciál vody. Vodné kolesá začali poháňať dielne a výrazne zefektívnili výrobu. Výrobky boli v tej dobe hrubo opracované. Konečná funkcia mala prednosť pred estetickou stránkou. 

Automatizovany buchar poháňaný vodným kolesom

 

Zmena nastala okolo 18. storočia. Trh si žiadal menšie predmety s vyššou mierou konečnej úpravy i presnosti. V práci miestnych kováčov tak začali hrať dôležitú úlohu faktory ako estetika či konečná forma. Dielne vznikali po celom meste v blízkostí kanála. Výroba sa zamerala na produkty ako nožnice, chirurgické nástroje či bežné úžitkové nože

 

Ďalší míľnik v 20. storočí 

Ďalšou výraznou zmenou bola elektrická energia. Začiatkom minulého storočia tak vznikli prvé veľké fabriky, kde bolo možné vyrábať sériovo vo veľkom s vyššou presnosťou, v kratšom čase a menším úsilím. 

 

Prvá továreň v Maniagu, Co.Ri.Ca.Ma. (Coltellerie Riunite di Caslino a Maniago), bola založená v roku 1907 nemeckým podnikateľom Albertom Marxom. Marx bol, okrem iného, vlastníkom fabrík v ďalších priemyselných odvetviach v nemeckom Solingene (Nemecko). Budova fabriky sa neskôr po rekonštrukcií stala múzeom kováčstva a nožiarstva.

Nákres hydroelektrárne vo fabrike Battiferro 

 

Výrobcovia v Maniagu boli vždy aj napriek dlhodobej tradícií vo výrobe vysoko flexibilný. Prispôsobovali sa novím trendom, či už na trhu alebo vo výrobe. Dobrým príkladom je fakt, že už na konci 19. storočia sa tu vyrábalo vyše 1000 rôznych typov rezných nástrojov a nožov. 

Čaro talianskej kvality i spolupráca medzi výrobcami vytvorili jedinečné prostredie, kde sa klasické zručnosti majstrov spájajú s modernými technológiami. Aj napriek globalizácií vyrába väčšina značiek skôr na kvalitu ako na kvantitu. Aktuálne pôsobí v Maniagu viac ako 70 malých a stredných fabrík, exportujúcich hlavne do Európy a Severnej Ameriky. 

(Zdroje: museocoltelleriemaniago.it , e-borghi.com, listolade.it, documentazionecoltello.maniago.it, archeologiaindustriale.net)

 

Nezabudnúť na korene - MAFC

Budova múzea MAFC

Taliani majú jednu vlastnosť, ktorú mám na nich rád. Vážia si históriu. Neberú to len ako dedičstvo predkov ale i ako spôsob, ako sa z histórie učiť. Zároveň to má i silný ekonomický efekt. Cestovný ruch sa napríklad v roku 2019 podieľal na 6,2 % HDP Talianska.

Remeselníci Maniaga si preto vyslúžili vlastné spomienkové miesto. Prvé Múzeum kováčstva a nožiarstva (MAFC - Museo dell’Arte Fabbrile e delle Coltellerie di Maniago) sa sformovalo medzi rokmi 1994-1995. Jeho sídlo následne vzniklo v rokoch 1998-2005 v sídle bývalej pradiarne vo via Battiferri.

Pôdorys múzea MAFC

V rokoch 2007-2009 sa múzeum presunulo do svojich súčasných priestorov, bývalej fabriky Co.Ri.Ca.Ma. (Coltellerie Riunite z Caslino a Maniago). Lepšie priestory snáď vybrať nemohli, keďže išlo o prvú modernejšiu fabriku v meste, ktorá naplno využila potenciál miestnych remeselníkov i celého regiónu. 

 

Múzeum na dvoch poschodiach ponúka veľmi jasný a interaktívny pohľad na zariadenie fabrík, technické zázemie, výrobné procesy, výrobky, známe osobnosti či bežný život remeselníkov danej doby. Múzeum môžete navštíviť individuálne alebo v rámci skupín. Nájdete ho na via Maestri del Lavoro 1 v Maniagu blízko centra. 

 

(Zdroje: tasr.sk , teraz.sk/ekonomika , e-borghi.com , museocoltelleriemaniago.it) 

 

Celosvetovo známe značky

O meste a histórií sme si povedali dosť. Pozrime sa na pár zvučných mien súčasnosti, ktoré preslávili Maniago i v zahraničí a ich modely sú spoľahlivými spoločníkmi pre státisíce užívateľov po celom svete. 

 

Maserin

Coltellerie Maserin vznikol v Maniagu v roku 1960. Funguje teda už úctyhodných 63 rokov. Maserinu sa podarilo skĺbiť tradičný taliansky cit pre estetiku a klasiku s modernými technológiami. Okrem tradičnej ručnej práce je v ich výrobe vo veľkom zahrnutá aj CNC výroba či práca s laserom. Docielili tak vysokej presnosti, čistého dizajnu a prijateľnej ceny.

 

   

Ponuka sa dá rozdeliť na 3 hlavné časti. Šport, domácnosť a taktika. Okrem bežných sériových modelov, vyrába Maserin aj individuálne kusy na objednávku podľa konkrétneho zadania zákazníka. S Maserinom mám skvelé osobné skúsenosti.

Taktický zachranársky nôž 667 

 

Doma mám už pár rokov klasický zatvarák Classic Line PE2005 s olivovými pažbičkami a minulý rok pribudol lovecký model Croz o ktorom si môžete bližšie prečítať aj v recenzií Maserin Croz - elegán medzi loveckými nožmi  .

 

(Zdroj: maserin.com)

 

Lionsteel

Lionsteel je dieťaťom Gina Paulettu. Gino je workoholik s vášňou. Predtým ako sa osamostatnil, pracoval ako malý vo FARMY ( Fabbrica Articoli Reclameze Maniago). Písal sa rok 1957. Práca cez víkend a 15 hodinové smeny neboli pre neho ničím výnimočné. Po pár rokoch si však uvedomil, že sa treba vydať vlastnou cestou a tak vznikol v roku 1969 Lionsteel. 

Gino Pauletta - zakladateľ Lionsteel

Ako sami radi vravia, zareval lev. Ginovi predkovia boli totiž kamenári a vytesali leva do hory Jôuf. Kamenný lev bol súčasťou aj ich domu a tak bol jeho sučasťou celé detstvo. Šelma zarevala, bolo treba skrotiť kov. Začiatky však neboli ľahké. Prvá objednávka bola stovka otváračov na konzervy. Potom prišla zákazka na 3000. Že nešlo o nože? Nevadí. Bola to práca a za to treba byť vďačný a neutekať pred ňou. Neskôr prišla objednávka na pérové nože pre Co.Ri.Ca.Mu do Milána či Nemecka. Odtiaľ to už naberá pekné obrátky. 

Model SR11A RB

 

 

Gino Pauletta patrí medzi ľudí, ktorí sa neboja experimentovať a ísť do nepreskúmaných vôd. Lionsteel ako prvý prišiel s kombináciou mosadze a olivového dreva. Vytvorili dokonca model z taveného titánového prášku,Tidust. Nikto pred nimi nikdy nepoužil leteckú technológiu na výrobu noža. Moderné technológie ako rezanie vodným lúčom či CNC im vôbec nie sú cudzie. Gino svojho ducha predáva ďalej. Ten zápal a neutíchajúce ,,svrbenie myšlienok,, , keď ako malý našiel v potoku pri starej taviarni železný nuget a pretavil ho vo funkčný nôž.

Model Tidust

 

Nebáť sa inovácií a neobmedzovať svoju fantáziu, asi tak by sa dal špecifikovať tým v Lionsteele. Gino svoj zápal a vášeň pre perfektnú čepeľ preniesol aj na svojich synov. CEO firmy je aktuálne jeho syn Gianni a v dielni pracuje spolu s bratmi Danielom a Massimom. Presne tak, v dielni. Síce sú páni vo vrcholovom manažmente firmy ale dielna je nedeliteľná súčasť ich práce. Ak chcete svoju prácu robiť poriadne, nesmiete sa báť špiny za nechtami. Súčasťou tímu je aj celá rada dizajnérov a nožiarov, akými sú napríklad Michelle Pensato, ktorému nikto nepovie inak ako Molletta, Gianluigi ,,Wilson,, Simonella či partička stojaca za jednými z nejlepších taktických nožov - Ernest Emerson Design. 

Model M5 ST navrhnutý ,, Mollettom,, - Michelom Pensatom 

(Zdroj: lionsteel.it ) 

 

Antonini - Old Bear

Antonini Srl nie je žiadny nováčik. Firma bola založená v roku 1925 a teda križuje už 3 generácie a čoskoro oslávi svoju storočnicu. Antonini je všestranne a prakticky orientovaný, preto niet divu, že je na trhu už tak dlho. 

Antonini Pattada 607

Ich produkcia sa delí na 6 modelových rád, vždy s prívlastkom Antonini. SOS (záchranárske nože), Farm (štepárske nože), Boat-fishing (skladacie rybárske nože), Cable (elektrikárske nože), Old Bear (samostatný typ noža špecifickej konštrukcie) a Pocket (bežné vreckové nožíky)

 

 

Ako vidno, u Antonini si svoj kúsok nájde každý. Dokopy majú 50 rád originálnych nožov a v ponuke vyše 500 modelov. Ročne pošlú do sveta viac ako 300 000 čepelí. Popritom ešte stíhajú dodávať iným firmám rôzne polotovary či jednotlivé súčiastky. A to všetko s hrdou nálepkov 100% Made in Italy.

Záchranársky nôž Antonini Ara XL

Old Bear

Môže byť nôž jednoduchý, extra ľahký, funkčný a pritom nezameniteľný zároveň? Môže. A pokojne ho nazvime starým medveďom :-). Old Bear na prvý pohľad pripomína  francúzsky Opinel. Nenechajte sa však zmiasť. Podobnosť je asi taká ako samopal Vz.58 a AK47. Vyzerajú síce podobne, ale každý z nich je úplne odlišný. To podstatné je ako vždy v detailoch a prístupe. 

Old Bear Classic v americkom orechu

Poistný mechanizmus

Základ Old Bearu tvorí pevný poistný krúžok s patentovanou poistkou a páčkou s aretáciou. Ide o patent z roku 1985 firmy Tadesco z Maniaga, ktorá je od začiatku partnerom celého projektu. Ide o jednoduchý ale efektívny mechanizmus, ktorý v kombinácií s mosadzou vyzerá veľmi elegantne. Nož zaistíte i odistíte jednoduchým potlačením páčky. Pre Old Bear sa používa vysoká miera ručnej práce. Ak si pripočítate rúčky z viacerých druhov dreva, ich farbenie, karbonizáciu a ručný stippling, zvnikne rozmanitá séria nožov. Každý bude jedinečný, keďže s prihliadnutím na materiál a detaily nenájdete dva presne identické kusy.

Rada Utility - pracovné nože

 

Široká ponuka

Medveďa môžeme rozdeliť až do 13 tich modelových rád. Ak ste fanúšikmi čistých tvarov, elegancie či praktickej jednoduchosti, určite vám niektorý padne do oka. 

Hubárske nože v prevedení americký orech, oliva a rainbow

Modelové rady Old Bear:

Classical Walnut - Telo z amerického orechu

Classical Olive - Telo z olivového dreva 

Pruning - Rezbárske nože

Utility - Pracovné úžitkové nože

Mushroom - Hubárske nože

Total Black - Jedinečné odľahčené celočierne prevedenie. Čepele s teflonových nástrekom, prstenec z hliníka, odľahčená preglejka.

Full Color - Jednoliato zafarbené rúčky 

Rainbow - Rúčka sfarbená do motívu dúhy/ farebnej palety. Estetická varianta, ktorá je výrazná a tak sa napríklad ľahšie hľadá v tráve pri kempovaní. 

Young - Detské nože

Collection Wood Carved - Vyrezávané pažby na prevedení s klasickou čepeľou. 

Pruning Wood Carved - Vyrezávané pažby na prevedení so záhradkárskou čepeľou.

Collections Damascus Steel - Čepele z damaškovej ocele. 

Old Bear Pruning Wood Carved v americkom orechu
(Zdroj: antoniniknives.com)


 

Záverom príbeh nekončí

Ak plánujete výlet v severnom Taliansku, určite sa zastavte v Maniagu. Budete mať možnosť nielen vidieť na vlastné oči, ako vznikali jedny z najväčších nožiarských značiek sveta ale byť priamo v ich epicentre. Maniago nie je len o histórii. Je to mesto, kde sa minulosť a tradície spájajú s budúcnosťou a myslením mimo zabehnuté vzorce. A to je v súčasnej dobe vzácnosť. Ctiť si korene ale pritom mať odvahu ísť do neznáma a hľadať nové obzory a limity. A ak sa to týka našich milovaných nožov, je to o to viac fascinujúce.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia