Kategórie
 
 
 
 
 
Streda, 21. apríl 2021
Zbrane - ako ich nosiť a správna starostlivosť o ne

Každý majiteľ zbrane, či už je to poľovník, športový alebo rekreačný strelec dobre vie, že toto hobby vyžaduje okrem zbrane aj doplnky a príslušenstvo potrebné na ich údržbu. V tomto článku vám zhrnieme, čo všetko by mal mať správne vybavený strelec.

Skladovanie a prenášanie

Ako prvú vec, ktorú musíte po zaobstaraní zbrane zakúpiť je puzdro na prepravu a uskladnenie zbrane. Puzdro vyberajte podľa typu zbrane a podľa preferencie nosenia. Poľovníci preferujú dlhé púzdra, v ktorých majú aj miesto pre optiku zbrane. Medzi našimi zákazníkmi, poľovníkmi, je veľmi obľúbený model kombinovaného púzdra Mil-tec na dlhú a krátku zbraň, do ktorého si vedia uložiť aj poľovnícke zbrane, a zároveň ho môžu nosiť ako ruksak. Na domáce uskladnenie zbraní sa využívajú trezory alebo uzamykateľné plastové boxy.

Pri niektorých kategóriách zbraní musíte na verejnosti dodržiavať tzv. skryté nosenie, čo znamená, že pri nosení nemôže byť viditeľná ani silueta zbrane. Verejnosť je zvyknutá vidieť zbrane len u profesionálnych ochranárov a policajtov, čo môže pri nedostačujúcom skrytí zbrane vyvolať obavy a nedorozumienia. Preto vždy myslite na bezpečnosť seba a svojho okolia. V takomto prípade odporúčame siahnuť po puzdrách, ktoré sú blízko tela, teda opaskové alebo puzdrá pre skryté nosenie.

OblečenieBunda Pentagon Artaxes

Možno vám voľba vhodného oblečenia nepripadá až tak dôležitá, avšak opak je pravdou. Každý strelec by mal mať pre svoje hobby prispôsobený aj svoj šatník. Najdôležitejší je výber vhodných nohavíc, ktoré by sa mali hýbať spolu s vaším pásom, kvôli pohodlnosti pri nosení zbrane. Práve preto neodporúčame nohavice strihu slim fit. Siahnite skôr po nohaviciach pružnejšieho strihu. Našimi favoritmi sú jednoznačne taktické nohavice Helikon UTP a Pentagon Ranger, ktoré majú aj vrecká prispôsobené pre príslušenstvo ako napr. zásobníky. Čo sa týka tričiek, vybrerajte radšej širšie a dlhšie tričká, ktoré poslúžia na zakrytie zbrane na opasku. Dĺžku zohľadnite aj pri výbere bundy, ktorá by mala mať viacero vačkov a vhodne riešené zipsy. Najpraktickejšie sú bundy s dvojcestnými zipsami, ktoré môžete rozopnúť aj zospodu pri výmene zásobníka.

Okuliare a chrániče sluchu

Nejeden strelec bude súhlasiť s tým, že sa bez okuliarov strieľa lepšie, avšak zásadou je, že by mali byť súčasťou povinného výstroja. Nikdy nemôžete vedieť, čo všetko sa môže stať, preto je prevencia nevyhnutná. Okuliare chránia váš zrak a pomáhajú predísť zraneniam. Zranenia sa stavajú najčastejšie pri používaní vlastnej zbrane, keď môže do oka vletieť časť nábojnice alebo aj zlomený úderník. Pri streľbe sa uvoľňuje obrovská sila, ktorá vyšle náboj zo zbrane smerom vpred. Pri tomto akte sa uvoľňuje obrovské množstvo drobných čiastočiek kovu, plastu a iných materiálov, ktoré môžu poškodiť zrak. Ohroziť vás môže aj susediaci strelec, práve preto nikdy nepodceňujte ochranu očí a zabezpečte si kvalitné ochranné okuliare.

Pri výbere zohľadnite celkovú konštrukciu okuliarov, nosnú časť a sklá. Okuliare budete mať dlhšie hodiny na nose, a práve preto je nosová časť veľmi dôležitá. Nemali by vás počas nosenia tlačiť. Musia pevne sedieť na nose, inak sa pri streľbe môžu z nosa zošmyknúť, a tak pri lietajúcich úlomkoch spôsobiť zranenie oka. Pri výbere okuliarov sú najdôležitejšie sklá. Výhodou je ak sú, potiahnuté vrstvou proti poškriabaniu a proti zahmlievaniu. Pri používaní v teréne oceníte ochranné faktory proti UV žiareniu a ultrafialovému žiareniu. Kvalitné okuliare by mali byť pevné a mať odolné šošovky.

Ako ste si mohli prečítať, ochrana zraku pri streľbe je veľmi dôležitá. Nesmieme však zabúdať ani na sluch. Každý človek má inú citlivosť na hluk, preto nám môže pri streľbe vyhovovať iný typ chrániča sluchu. Na výber sú rôzne jednoduché chrániče, ale aj elektronické. Začínajúci strelci, ktorí ešte nechcú veľa investovať do slúchadiel, preferujú jednoduchšie modely, ako sú štuple alebo lacnejšie modely slúchadiel cez hlavu. Ak chodíte na strelnicu s partiou, chcete sa aj rozprávať, preto si slúchadlá musíte z uší zložiť. Vtedy sa môže stať, že strelec vedľa vás vystrelí, čo nemusí byť príjemné. Pre takýto prípad sú ideálne elektronické slúchadlá, ktoré sú síce drahšie, ale majú vyššiu kvalitu a lepšie funkcie. Dokážu filtrovať hladinu sluchu a majú k dispozícii samostatné ovládanie hlasitosti a možnosť vypnutia počúvania okolia. Sú na strelnicu ako stvorené, pretože ich vďaka týmto praktickým funkciám nemusíte vôbec skladať.

Údržba a čistenie zbrane

Čistenie zbrane by sa malo vykonávať po každej jednej streľbe. Zbraň ostáva zanesená, preto sa vám zanedbaná údržba nemusí vyplatiť. Po streľbe v zbrani zostávajú zvyšky, ktoré sa pri reakcii s vlhkosťou a nepravidelnej údržbe hlboko zažerú do zbrane. Stáva sa to predovšetkým poľovníkom, ktorý vystrelia len raz za čas, odkladajú zbrane a znovu vyťahujú až o niekoľko mesiacov. V prípade, ak sa vám nechce zaťažovať s pravidelným čistením, odporúčame aspoň streknúť do hlavne a záveru trochu oleja pre neutralizáciu povýstrelových zvyškov.

Základné pomôcky na čistenie zbraní sú:

  • čistiaci prostriedok na odstránenie hrubej špiny,
  • mazací olej,
  • tyč prislúchajúcu k dĺžke hlavni zbrane,
  • vyterák alebo bavlnená kefka,
  • drôtené koncovky,
  • utierky,
  • očko na utierky,
  • podložka na čistenie

Čistiaca sada MFH

Príslušenstvo si môžete zaobstarať samostatne alebo ako sadu, v ktorej nájdete všetko potrebné pre čistenie dlhej a krátkej zbrane. Ak už máte všetko potrebné príslušenstvo vyberte miestnosť, kde budete čistenie vykonávať. Mala by byť dostatočne vetraná, kvôli rôznym výparom z čistiacich prostriedkov a mazacích olejov. Pred každým čistením skontrolujte či je zbraň vybitá, a či sa v hlavni nenachádza náboj. Dbajte na bezpečnosť, nemôžete vedieť, v akom stave ste zanechali svoju zbraň uloženú v trezore alebo v puzdre.

Po kontrole môžete zbraň rozobrať a začať s jej čistením. Časti zbrane treba nastriekať čistiacim olejom a dôkladne vyčistiť. Na čistenie sa používajú bavlnené kefky a utierky. Na hlaveň zbrane môžete použiť drôtené koncovky. Keď je zbraň dostatočne čistá, jemne ju prestriekajte olejom a pretrite utierkou na odsatie prebytočného mazu. Bavlnenou kefkou alebo vyterákom môžete predbehnúť aj vnútro hlavne. Pri čistení hlavne dbajte na to, aby vyterák nebol v kontakte s ústím hlavne. Po vyčistení a premazaní môžete zbraň poskladať a uložiť na suchom mieste. Obzvlášť dôležité je držať zbrane na suchom mieste, vlhkosť im neprospieva. Preto je potrebné zbrane neustále kontrolovať, ak sú uložené doma v garáži alebo v pivnoci. Dokonca pri nosení zbrane vo vnútornom opaskom puzdre môže spôsobiť problémy aj pot. V tomto prípade je pravidelná údržba zbrane ešte dôležitejšia.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
Súvisiace produkty
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia