Kategórie
 
 
 
 
 
Piatok, 8. apríl 2022
Ako vybrať hydrovak?

Všetci outdooroví nadšenci, ktorí trávia veľa času v prírode určite riešia otázku prenosu pitnej vody. Skvelou voľbou miesto obyčajnej fľaše môžu byť práve hydrovaky. V tomo článku si povieme na čo slúžia, ako si vybrať ten správny, a ako ich udržiavať v dobrej kondícii.

Čo je hydrovak a načo slúži?

Môžete ho poznať aj ako CamelBak, camelbag či hydratačný vak. Všetky tieto pomenovania označujú tú istú formu prenosu vody. V jednoduchosti ide o ohybný vak s hadičkou a ventilom na pitie, bez nutnosti vyberania fľaše či odskrutkovania vrchnáka. Jeho objem je rôzny, rozmedzie sa väčšinou pohybuje od 0,75l - 5l.

Ako si vybrať ten správny vodný vak? S akými druhmi sa môžete stretnúť?

V prvom rade si ujasnite, na akú činnosť budete svoj hydrovak používať. Budete ho používať na dlhšie alebo kratšie trasy? Potrebujete samostatný vak alebo bude lepší batoh s vakom? Potrebujete ho upevniť o vestu alebo bude súčasťou vašej cyklistickej výbavy? Vodu nesiete len pre seba alebo aj pre ďalšiu osobu? Ak áno, bude to dospelí, dieťa alebo chlpatý parťák? 

Všetky tieto otázky si položte ešte na začiatku, aby ste mali jasnú predstavu o tom, čo všetko musí váš hydrovak spĺňať. Pokojne si to napíšte aj na papier. Dá vám to lepšiu predstavu, aký objem bude pre vás najvhodnejší, či potrebujete vak s popruhmi na chrbát, Molle systémom na uchytenie o ruksak alebo vestu, prípadne s priehradkami na menšie vybavenie. Všeobecne by som hydrovaky s nosičmi rozdelil na dve skupiny:

Samostatný hydrovak

Ide v podstate o samostatný vak. Nemá pevný látkový obal, jeho nosenie je preto nepraktické bez doplnenia ďalšej výbavy. Môžete si však vďaka tomu vybrať nosnú platformu sami. Existuje celá rada batohov, ktorá má v chrbtovej časti schovanú kapsu pre samotný hydrovak, vrátane prechodu pre hadičku. 

Vložka do hydrovaku

Hydrovak s látkovým nosičom

V tomto prípade je hydrovak schovaný v látkovom nosiči podobnom ruksaku alebo ľadvinke. 

ideálne pre cyklistov, bežcov či surferov. Pre bežcov a surferov existujú formy v podobe ľahkej vesty. Veľkosť látkového nosiča je upravená presne podľa veľkosti hydrovaku.

Existujú aj formy pre silové zložky. Miesto popruhov na ramená nájdete na zadnej časti látkového nosiča úchyty pre Molle/PALS väzbu. Vak tak v priebehu niekoľkých sekúnd pripevníte o taktickú vestu. Toto riešenie je praktické aj pre hráčov airsoftu. 

Hydrovak Waragod Flode čierny

Čistenie a údržba hydrovakov

Tak ako pri všetkom dôležitom, aj o svoj hydrovak sa treba starať. Ako sa o neho staráte vy, tak sa neskor on postará o vás. Toto pravidlo platí pri každom dôležitom kúsku výbavy. 

Svoj vak pravidelne kontrolujte. Je dosť nepríjemné zistiť, že vám netesní vrchnák alebo uniká cez prasklinu voda, ak je vonku 35 stupňov a najbližší zdroj vody je od vás 3 hodiny namáhavej chôdze. Ak sa vám niektorá súčiastka stratí alebo poškodí, netreba vešať hlavu. Väčšina renomovaných predajcov predáva pre svoje vaky aj náhradné súčiastky. 

Čo so svojim vakom nikdy nerobte, je naplnenie sladkými nápojmi alebo alkoholom. Fruktóza a rafinovaný cukor sa ťažko čistí. Pri nesprávnom čistení sa vám budú vo vaku množiť baktérie, ktoré kontaminujú čistú vodu. Alkohol, podobne ako sladené nápoje, spôsobuje ešte väčšiu dehydratáciu a zhorší vašu motoriku a orientáciu v teréne. Miesto skvelého výletu to tak môže ľahko skončiť zásahom Pohotovostného pátracieho tímu alebo záchranárskym vrtuľníkom. Rovnako do neho nelejte horúce nápoje. Na to je ideálna termoska.  

Osobne odporúčam vyčistiť svoj hydrovak po každom použití a nenechávať v ňom zbytočne vodu, v ktorej by sa mohli množiť rôzne baktérie. Pre pestovanie drobných rias a chov živočíchov, si radšej vybehnite na záhradu a svoj hydrovak prenechajte čistej vode. 

Čistenie vie byť aj príjemný relax, nielen nutnosť. Uľahčí vám ho aj sada na čistenie.

  • Vylejte zbytkovú vodu a skontrolujte celý vak, či sa medzičasom nepoškodil alebo nechýba niektorá časť.
  • Vypláchnuť samotný vak je hračka.Použite teplú vodu a raz za čas aj trochu saponátu. Po čistiacich prípravkoch však vak niekoľkokrát dôsledne vypláchnite čistou vodou. 
  • Kefkami dobre vyčistite všetky záhybi, ventil, kadičku a vrchnák so závitom. Opakovane ich po kefovaní prepláchnite. 
  • Vak a príslušenstvo nechajte dobre vyschnúť. Na samotný vak použite vešiak z čistiacej sady. Ľahšie a rýchlejšie uschne. 

Prípravky na čistenie vaku:

  • Tablety na čistenie hydrovakov
  • Sóda bikarbóna ( cca ¼ šálky sódy a ¾ šálky vody na liter)
  • Citrónová šťava ( cca ¼ šálky na liter obsahu). Funguje skvelo v kombinácií s vyššie spomenutou sódou. Hrdlo však otočte smerom od seba, zmes bude dosť šumieť.

Keď obyčajná fľaša nestačí

Myšlienka skladacej nádoby na vodu bez pevnej steny je stará tisíce rokov. Národy celého sveta už v Paleolite vyrábali vaky na vodu z koží či mechúrov rôznych zvierat. Išlo však vždy len o vak na vodu, bez nosného systému či úložného priestoru s náustkom.

Vynálezcom hydrovaku bol nadšenec cyklistiky 

Prvý predchodca moderných hydrovakov vznikol v roku 1988 na cyklistických pretekoch v americkom Texase. Jeden z pretekárov, Michael Eidson, totiž riešil dilemu hydratácie počas horúceho letného preteku na 100 míľ (cca 161 km).

Michael bol povolaním záchranár a pragmatik. Vzal preto infúzny vak, schoval si ho do ponožky a hadičku pripol k dresu štipcom na prádlo. Ostatní pretekári sa mu síce smiali, improvizácia však splnila účel na výbornú. Michael si neskôr založil firmu s názvom CamelBak, vďaka ktorej poznáme hydrovaky v ich súčasnej podobe.

 

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia