Kategórie
 
 
 
 
 
Utorok, 6. júl 2021
3 otázky pred samotným výberom správneho puzdra

V prvom rade si musíte ujasniť na čo dané puzdro potrebujete. Na aký účel? Čo má dané puzdro spĺňať? Aké má mať parametre? Moje odporúčanie, resp. rada ktorú vám môžem dať po rokoch skúseností je, že by ste si mali pred kúpou správneho puzdra vedieť zodpovedať na tieto tri otázky...

Dnes pokračujeme druhým článkom v našej sérii o správnom výbere puzdra pre vašu zbraň. V prvom článku (https://www.waragod.sk/blog-vybavenie/ako-vybrat-spravne-puzdro-na-zbran-zaciname.../) sme si spravili také malé intro – úvod do sveta puzdier. V krátkosti sme si povedali čo to o puzdrách a hlavne prečo je dôležité si vybrať to správne puzdro. V dnešnom článku už ale pôjdeme viac do detailov ???? Tak poďme nato...

3 dôležité otázky na úvod

V prvom rade si musíte ujasniť na čo dané puzdro potrebujete. Na aký účel? Čo má dané puzdro spĺňať? Aké má mať parametre? Moje odporúčanie, resp. rada ktorú Vám môžem dať po rokoch skúseností je, že by ste si mali pred kúpou správneho puzdra vedieť zodpovedať na tieto tri otázky...

  • Prečo chcete nosiť zbraň?
  • Ako chcete nosiť zbraň?
  • Kde chcete nosiť zbraň?

Pokiaľ si viete zodpovedať na tieto tri otázky máte už v viac-menej vyhrané. Pokiaľ ešte nie, skúsim Vám so zodpovedaním trochu pomôcť... Poďme si teda spoločne skúsiť odpovedať tieto tri kľúčové otázky pri výbere správneho puzdra.

Prečo chcete nosiť zbraň?

Na túto otázku si musí každý odpovedať sám. Každý z nás, kto nosí zbraň má nejaký dôvod. Veľmi pekne to opisuje nižšie uvedený text, s ktorým sa stotožňujem. Autora tohto “citátu“ nepoznám, ale myslím, že vystihol podstatu nosenia zbrane veľmi výstižne. Veď posúďte sami...

Nenosím zbraň, aby som zabíjal. Nosím ju, aby som nebol zabitý.
Nenosím zbraň, aby som desil ľudí. Nosím ju, pretože svet občas dokáže byť desivé miesto.
Nenosím zbraň preto, že som paranoidný. Nosím ju, pretože vo svete existujú skutočné nebezpečia.
Nenosím zbraň preto, že som zlý. Nosím ju preto, že už som vo svojom živote videl dosť zla.
Nenosím zbraň preto, že nenávidím vládu. Nosím ju preto, že do niektorých vecí mi vláda nemá čo rozprávať .
Nenosím zbraň preto, že sa teším, až ju použijem. Nosím ju, aby som sa raz nemusel po zbytok svojho života nenávidieť za to, že som nebol pripravený.
Nenosím zbraň ako náhradu pohlavného orgánu. Nosím ju preto, že v ohrození mi originál veľmi nepomôže.
Nenosím zbraň preto, že chcem niekoho zastreliť. Nosím ju preto, že chcem zomrieť v deväťdesiatke v posteli, nie zajtra na chodníku.
Nenosím zbraň preto, aby som cítil ako muž. Nosím ju preto, že muž sa dokáže postarať o seba a svojich blízkych.
Nenosím zbraň preto, že by som si pripadal menejcenný. Nosím ju preto, že proti niekoľkým útočníkom by som s holými rukami nemusel mať šancu sa ubrániť.
Nenosím zbraň preto, aby som si hral na policajta. Nosím ju preto, že v prípade ohrozenia pravdepodobne žiadny policajt nebude v blízkosti .
Nenosím zbraň preto, aby som vyhľadával problémy. Nosím ju preto, že si problémy môžu nájsť mňa.
Nenosím zbraň preto, že by som miloval zbrane. Nosím ju preto, že milujem život a ľudí , ktorí mu dávajú zmysel.

Pozn. Držanie a nosenie zbrane podlieha Zákonu č. 190/2003 Z. z., ktorý presne špecifikuje možnosti a pravidlá nosenia. Ale o tom možno nabudúce...

Ako chcete nosiť zbraň?

Ak už poznáte svoje PREČO je na rade si zodpovedať AKO. Na túto otázku sa dá odpovedať veľmi obsiahle. Ale ja Vám to skúsim trochu zjednodušiť... V prvom rade je dobré si uvedomiť, že každé nosenie zbrane by malo spĺňať nie len zákonné normy (podľa už vyššie zmieneného zákona), ale malo by spĺňať aj 3 základné parametre:

  • Bezpečnosť
  • Efektivitu
  • Komfort

Puzdra ako také by sme mohli rozdeliť do troch základných skupín podľa spôsobu nosenia na:

  • Puzdra na vnútorné nosenie
    • Ppaskové puzdra
    • Gumené pásy – belly bands
    • Podpažné puzdra
  • Puzdra na vonkajšie nosenie
  • Tašky a batohy na skryté nosenie zbrane

Pozn. Špeciálnou kategóriu sú tvz. obojstranné opaskové puzdra, ktoré majú možnosť uchytenia ako z vnútornej tak z vonkajšej strany nohavíc.

Každý z vyššie uvedených typov má svoje opodstatnenie. Každý má svoje výhody a nevýhody, ktoré si teraz rozpíšeme.

Typy puzdier

Puzdra na vnútorné nosenie

Už z názvu vyplýva, že tieto puzdra sú určené na skryté nosenie zbrane. Môžete sa stretnúť aj s anglickým výrazov IWB (Inside the Waist Band). Do tejto kategórie zaraďujeme:

  • opaskové puzdra – tvoria najväčšiu a najobľúbenejšiu skupinu. Klip na opasok je zväčša pripevnený sponou alebo klipom. Spony a klipy sú buď plastové alebo kovové. Najčastejšie sa tieto puzdra vyrábajú z kože, kydexu alebo nylonu.
  • gumené pásy – belly bands – predstavujú netradičné ale zaujímavé možnosti nosenia zbrane najmä v lete. Jedná sa o gumený pás s jedným alebo viacerými puzdrami. Jedna z možností ako mať pri sebe zbraň, keď nemáte opasok. Vyrábajú sa z rôznych materiálov. Keďže tieto pásy bývajú určené priamo na telo (pot, soľ,...), ich životnosť je oproti puzdru nižšia.
  • podpažné puzdra – nosenie v podpažných puzdrách patrí medzi najstaršie, no dokázali si zachovať svoju "eleganciu" až dodnes. Za tie roky používania sa síce zmenil dizajn smerom k väčšej funkčnosti, ale ,,základ“ zostal rovnaký. Samozrejme na popularite získali aj vďaka filmom, či seriálom ako Holmes, Columbo, Jack Reacher alebo profesionálov z CI5 - Bodieho, Doylea a Cowleyho ,či s hercami ako Clint Eastwood, Steve McQueen, či Bruce Willis. Puzdrá sú uchytené na podpažný postroj z vrchnej strany a na nohavice zo spodnej. Pri pohybe vzniká malý pohyb, čo občas nie je práve najlepšie. Pri tomto type nosenia je ale dôležité rozložiť hmotnosť zbrane nejakou protiváhou za pomoci ramenného popruhu a protiváhy.

Puzdra na vonkajšie nosenie

Tento typ puzdier je ľahko identifikovaný. Vidíte ho nielen pri výkone služby v silových zložkách (polícia, armáda), ale aj na strelnici (športový strelci,...). Taktiež sa môžete stretnúť s anglickým názov OWB (Outside the Waist Band). Do tejto kategórie patria napr.:

  • opaskové puzdra – tvoria najväčšiu a najobľúbenejšiu skupinu. Klip na opasok je zväčša pripevnený prevlečkou (tunelom), sponou alebo klipom. Spony a klipy sú buď plastové alebo kovové. Najčastejšie sa tieto puzdra vyrábajú z kože, kydexu alebo nylonu.
  • stehenné puzdra – puzdra na stehennej platforme sa používajú najmä v silových zložkách alebo na strelnici ich môžete vidieť u military nadšencov. Zväčša bývajú plastové alebo kydexové, kvôli vyššej odolnosti sú prispôsobené na širší 5cm výstrojný opasok.
  • puzdra na MOLLE platforme – pre túto kategóriu platí to, čo pre stehenné puzdra.

Tašky a batohy na skryté nosenie zbrane

Tašky na skryté nosenie zbrane – tvoria samostatnú kategóriu, ktorej sa budem venovať zvlášť. Ako som už spomínal je to kompromis medzi ,,mať zbraň niekde a nemať zbraň vôbec“. Existujú rôzne tašky cez plece, opasok či ľadvinky. Najčastejšie sú vyrábané z pevných materiálov. Kapsičky nie sú vyrábané len ako priestor pre širšie EDC (everyday carry – veci každodenného nosenie), ale aj ako rôzne bussines tašky. Majú zväčša dva typy otvárania - tzv. trhací systém pre rýchlejší prístup k zbrani alebo klasický – pomocou zipsu.

Kde chcete nosiť zbraň?

A naša posledná otázka. Keď si vieme zodpovedať PREČO a AKO ostáva nám si ešte zodpovedať KDE? Ak sa bavíme o prevažnej väčšine puzdier, tak jednou z dôležitých otázok pri správnom výbere puzdra je jeho pozícia. Konkrétne pozícia puzdra na opasku voči ruke tasenia. Pre lepšiu predstavu použijeme hodinový ciferník - pozícia 12 hodín predstavuje pracku opasku, 3 hodiny predstavujú pravý bok u pravákov a podobne. Najbežnejšími pozície pre nosenie puzdra na opasku sú:

  • 12 hodina (nosenie pri slepom čreve – tzv. Appendix)
  • 2 hodiny (pravý bok vpredu)
  • 3 hodiny (pravý bok)
  • 4 hodiny (pravý bok vzadu)
  • 5 hodín (nosenie na krížoch)
  • 6 hodín (nosenie na krížoch – tzv. Small Of the Back)
  • 11 hodín (ľavý bok vpredu - krížne tasenie – tzv. Cross draw)

Pri podpažných puzdrách nie je nad čím špekulovať. Tam sú na výber len dve možnosti. Horizontálne a vertikálne. A to primárne záleží od veľkosti zbrane.

Bernyho rada na záver

Z mojich skúseností jedno ideálne puzdro pre všetky situácie neexituje. Každopádne každý typ puzdra resp. nosenie zbrane má svoje opodstatnenie, má svoje výhody a nevýhody. Keď sa rozhodnete nosiť zbraň každý deň, je dôležité, aby ste ju poznali a vedeli s ňou bezpečne zaobchádzať v akejkoľvek situácii. Taktiež by ste mali poznať zákonné normy nosenia zbrane, aby ste sa vyhli zbytočným nepríjemnostiam. A hlavne nato aby ste boli efektívny v krízovej situácii je dôležitý tréning s daným puzdrom. Napr. na strelnici používate vonkajšie kydexové puzdro na boku - 3.hod., ale mimo strelnice nosíte vnútorné puzdro napr. na apendixe – 12 hod. Prispôsobte svoj tréning občas realite a ako hovorí môj veľmi dobrý kamarát Paťo, nevychádzajte z predpokladov ????

Nezabudnite, že najlepšia “obrana“ je v každej krízovej situácii je prevencia!

Berny

Mojim cieľom je predávať vedomosti a skúsenosti, ktoré človek potrebuje nie len na potulkách v prírode ale aj v bežnom živote. Mojou úlohou je šíriť osvetu o zodpovednosti a bezpečnosti nie len za seba, ale aj za naše okolie. Mojou ideou je, že život je príliš krátky nato, aby sme robili veci, ktoré nás nebavia a preto pomáham ľuďom v dnešnom uponáhľanom svete nájsť nielen čaro a krásu prírody a našej bohatej histórie, ale aj posúvať ich limity.

 

 

Zo série o puzdrach na zbrane

  1. Ako vybrať správne puzdro na zbraň? Začíname
  2. 3 otázky pred samotným výberom správneho puzdra
  3. Prečo nie je puzdro ako puzdro? Rozhoduje materiál
  4. Puzdra na skryté nosenie. 6 +1 rád ako vybrať to správne
  5. Nosenie zbrane v taške. Áno či nie?
 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia