Kategórie
 
 
 
 
 
Štvrtok, 22. marec 2018
Varenie v prírode - užitočné tipy a rady

Všimli ste si, že keď niekto známy vyráža do prírody, tak si so sebou berie často aj kopec lacných, nezdravých a nedajbože instantných jedál? Ako keby to bolo nejaké nepísané pravidlo, ktoré človek musí stoj čo stoj dodržať. Rozhodli sme sa vám v tomto článku ukázať nielen to, že varenie v prírode môže byť zábava, ale predovšetkým fakt, že je možné spojiť úžasnú prírodu s úžasným jedlom.

Prečo by ste mali vyskúšať varenie v prírode?

Variť si sám priamo v prírode je jedinečný zážitok, ktorý prekoná len máločo. Môže to byť veľmi zábavná činnosť, najmä keď si zaumienite pohľadať a pridať „BIO ultra čerstvé“ suroviny okolia (listy zo žihľavy, púpavy, šípky) alebo koreniny podľa miesta a sezóny.

Jednoducho, nie ste viazaní žiadnym presným receptom a vaša kuchárska kreativita sa môže naplno prejaviť. Nebráňte sa pri plánovaní stanovačky v prírode poriadnemu vareniu a vystavte ázijským instantným polievkam stopku.

Je pravdou, že budete musieť urobiť určité kompromisy. Z domu si na cestu asi len ťažko vezmete chladničku alebo mrazničku. Ale, keď už ste v prírode, prečo neskúsiť niečo nové, nevšedné, zaujímavé a pritom zadarmo? Napríklad taká polievka zo žihľavových listov bude rozhodne zážitkom, na ktorý väčšina celý život nezabudne! Uvidíte sami, že to v prírode nie je vôbec s varením zložité a navyše - v prírode vám bude jedlo oveľa viac chutiť.

Čo si so sebou vziať?

Hlavne sa nebojte. Veď predsa, keď to zvládli naši dávni predkovia tisíce rokov pred nami, je zrejmé, že tento typ stravy aj varenia máme všetci v našej DNA. Odporúčame však so sebou zobrať nejaké moderné vymoženosti, ktoré varenie v prírode uľahčia. Na mysli máme predovšetkým:

Ostatné veci a dochucovacie suroviny necháme na váš individuálny výber podľa toho, čo si chcete v prírode uvariť. Dobre si to však pred cestou premyslite a všetko dôkladne zvážte, aby vás batoh na ceste zbytočne neťažil.

Založenie ohňa a varenie v prírode.

Tipy a rady, ktoré pri varení v prírode môžete využiť

1. Lesný gril – najjednoduchšia cesta k vareniu

Vyhrabte dieru a použite zapaľovač alebo kresadlá na založenie ohňa. Po bokoch ohniska umiestnite 2 ploché kamene a počkajte, kým sa vytvorí poriadna pahreba s rozžeravenými uhlíkmi. Uhlíky hrejú veľmi dlho, takže sa nikam neponáhľajte a nechajte všetky plamene zmiznúť. Tadá, na svete je lesný gril! Na kamene môžete položiť akýkoľvek hrniec, ich vzdialenosť od seba môžete ľubovoľne meniť.

2. Pečenie na bodcoch – stará klasika

Veľmi stará a osvedčená metóda, ktorá sa využíva aj na pečenie celých zvierat. Dá sa pokojne použiť na všetko, čo človek uloví (bažant, ryby, väčšie zvieratá). Avšak keďže nikto z nás nie je pytliakom, tak je to hlavne skvelý spôsob ako v prírode upiecť klobásky, slaninu, mäso. Pri zhotovovaní bodcov sa presvedčte, že sa jedná o dokonale mokrý kus dreva. Ak by nebol, tak časom prehorí a jedlo padne do pahreby.

A ako teda na grilovanie v prírode? Jednoducho bodcom prepichnite celé mäso od začiatku až do konca. Potom ho položte na 2 kúsky dreva tvare "Y" zapichnuté tesne vedľa ohňa (tiež pozor na prehorenie) a razom máte ražeň, na ktorom sa dá bodec otáčať a rovnomerne opekať.

3. Zemná pec – pre tých, ktorí sú trpezliví

Super spôsob ako upiecť mäso v prírode. Vyhrabte jamu (veľkosť prispôsobte typu jedla) a na jej spodku založte poriadny oheň, nech získate mnoho uhlíkov. Odporúčame začať s prípravou skôr, než budete hladný – ideálne 2 hodiny vopred.

Keď bude uhlíkov dostatok, tak zakryte oheň kameňmi  a položte naň jedlo, posypte ho korením. Ihličie dodá horkejšiu chuť, mäso môžete zamotať aj do listov maliny alebo žihľavy a následne všetko zakryte ďalšou trávou / lístím pre udržanie vlhkosti. Následne na to všetko nasypte hlinu z vykopanej jamy a nechajte piecť.

Takéto varenie v prírode trvá pomerne dlho, celé prasa kľudne aj celý deň. Odporúčame preto prvý krát si to otestovať doma na záhrade s menším kusom mäsa a zeleniny. Kto si počká, ten sa dočká. Výsledok je neuveriteľne chutný!

Varenie a pečenie v prírode na uhlíkoch.

4. Varič z plechovky

Na uvarenie kávy vám postačí pár vetvičiek a plechovka. Vezmite plechovku z malinovky alebo piva a urobte do nej pravidelné otvory pozdĺž hornej strany. Otvory môžete urobiť hrotom švajčiarskeho nožíka. Jeden malý kruhový otvor pridajte potom aj dole, aby ste mohli prikladať vetvičky. Následne stačí vložiť do plechovky zdroj ohňa (kocky suchého liehu, sviečku, vetvy) a zapáľte. Nech sa páči, položte jedlo / pohár na hornú časť s otvormi a môžete variť alebo si len prihriať čaj.

TIP: Chcete, aby bolo pre vás varenie v prírode hračkou?

Kempingový varič do prírody

Odporúčame ľahko prenosný kempingový varič, vďaka ktorému uvaríte všetko rýchlejšie.

Krátke zhrnutie na záver

Varenie v prírode nie je stereotypné a je úžasné predovšetkým v tom, že k výsledku sa síce dopracujete po vynaložení väčšej energie, no na druhú stranu vám o to viac bude chutiť váš výtvor. Improvizujte, nechajte sa prekvapiť na čo v prírode narazíte a vyskúšajte si varenie alebo pečenie v prírode. Pokiaľ na svojich výletoch pravidelne varíte, tak nám napíšte svoje odporúčania a typy. Oceníme to nielen my, ale aj ďalší čitatelia!

Zobraziť kategóriu OUTDOOR

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia