Kategórie
 
 
 
 
 
Sobota, 16. jún 2018
Čo (ne)robiť, keď vás zastihne búrka v prírode?

Búrka prichádza často nečakane a môže človeka zastihnúť takmer kdekoľvek. Ideálne je, keď vás zastihne doma, vtedy zvyčajne nepredstavuje žiadne riziko. Iné však je, keď vás zastihne búrka v lese, na voľnom priestranstve, či pri turistike. Takáto situácia môže byť život ohrozujúca a takmer každé leto v dôsledku zásahu blesku vyhasne nejaký ľudský život. Čo vtedy robiť, respektíve nerobiť, keď vás zastihne búrka v prírode?

Ako zistiť ako ďaleko je búrka?

Keď vás zastihne búrka v prírode, je dobré vedieť ako ďaleko sa od vás nachádza. Zistíte to tak, že budete počítať čas medzi spozorovaním blesku a tým ako budete počuť hrom. Tieto dva javy vznikajú pri búrke naraz, ale zvuk sa šíri výrazne pomalšie, rýchlosťou 330 m/s. Približnú vzdialenosť búrky vyrátate tak, že vynásobíte počet sekúnd od záblesku po zahrmenie s rýchlosťou šírenia zvuku vo vzduchu, čiže číslom 330. Napríklad počet sekúnd od blesku po zahrmenie je 10, tak vzdialenosť búrky vypočítame 10 s x 330 metrov = 3 300 metrov. Takže búrka je od vás vzdialená cez 3 kilometre. Ak je čas medzi bleskom a hrmením menší ako 5 sekúnd, hrozí nebezpečenstvo a mali by ste sa okamžite ukryť.

1. Rýchlo zostúpte z vrcholov hôr

Keď sa k vám blíži búrka v lese alebo ste vysoko v horách, je potrebné rýchlo zostúpiť z hrebeňa a vrcholov hôr do doliny. Vrcholy hôr sú ohrozené zásahom blesku až s 10-krát vyššou pravdepodobnosťou. Aj v prípade, že ste 100 výškových metrov pod hrebeňom, stále hrozí veľké riziko zasiahnutia bleskom. Ani horské sedlá nie sú bezpečné počas búrky.

2. Nepokračujte v túre

Pokiaľ búrka ešte nezačala a vy počujete v diaľke, že začína hrmieť, určite nepokračujte ďalej v túre v domnienke, že búrka vás obíde. Snažte sa nájsť vhodný úkryt alebo búrku podľa možností prečkajte na bezpečnom mieste ako je horská chata či auto.

3. Opustite voľné priestranstvo

Ak vás zastihne búrka v prírode na voľnom priestranstve, na poli alebo lúke, nájdite si úkryt. Blesk si totiž vyberá vyvýšené miesto, ktorým je na lúke vaša stojaca postava. Pohľadajte si nejakú priehlbinu alebo priekopu, v ktorej sa snažte ukryť. Určite si nelíhajte na zem, ale sadnite si do podrepu s nohami a rukami pri sebe. Nohy by sa mali čo najmenšou plochou dotýkať zeme.

Prečítajte si tiež: Mýty o prežití v prírode, ktoré vás môžu doslova zabiť!

4. Nehľadajte úkryt pod stromom

Búrka v lese je veľmi nebezpečná. Vyhýbajte sa úkrytu pod samostatne stojacim stromom na lúke alebo poli. Od osamotených stromov by ste sa mali držať vo vzdialenosti ich výšky. Bezpečne sa môžete schovať v hustom lese alebo háji, či v nižšom poraste. Aj hlbšie v lese ste vo väčšom bezpečí, ako na jeho okraji. Ak už nemáte čas schovať sa, nájdite si menší strom, od jeho kmeňa buďte vzdialený minimálne 2 metre. Nohy majte pri sebe a odizolujte ich od mokrého zemského povrchu. Napríklad sadnite si na batoh alebo na iný izolujúci materiál.

5. Vypnite všetku elektroniku

Nepoužívajte mobil, rádio alebo GPS navigáciu. Radšej ich vypnite. Nie je potvrdené, že mobilný telefón dokáže priťahovať blesky, ale určite nechcete byť ten, kto to otestuje. Ak do človeka udrie blesk, tak vysoký odpor ľudskej kože spôsobí, že prebehne cez kožu a nespôsobí vážne vnútorné poranenia. Platí to však len v prípadoch, kedy v dotyku s pokožkou nie sú vodivé materiály, ako je mobilný telefón. Tie totiž umožnia blesku preniknúť do tela a spôsobia zranenia vnútorných orgánov.

6. Neschovávajte sa v malej jaskyni

Pred búrkou sa neschovávajte v malej jaskyni, previse alebo výklenku. Aj keď takéto prirodzené úkryty často lákajú. Pokiaľ sú malé, tak sú nebezpečné. Elektrický prúd môže pretekať aj vnútrom jaskyne, takéto uzavreté prostredie je dobre vodivé a vy môžete byť zasiahnutý zemným prúdom. Jaskyňa je vhodná len vtedy, keď je dostatočne veľká, aby ste v nej mohli sedieť aspoň 1 m od steny, pričom nad hlavou by mal ostať ešte 3 m vysoký voľný priestor. Aj tu platí, že časť tela izolujte od skaly a zeme suchým materiálom, napríklad batohom, spacím vakom alebo gumeným plášťom.

Búrka v prírode a lese.

7. Nemajte nad hlavou kovové predmety

Počas búrky nenoste kovové predmety, ktoré presahujú vašu hlavu. Napríklad dáždnik, lyže, čakan, kovové palice a podobne. Tie môžu indukovať elektrický výboj a poslúžiť ako hromozvod blesku, preto ich počas búrky odhoďte. Ostatné, malé kovové predmety, ktoré máte v batohu alebo na tele, nemajú vplyv na pritiahnutie blesku. Pokiaľ však dôjde k zásahu bleskom a na tele máte niečo kovového, zhorší to popáleniny na tele. To platí samozrejme aj v prípadoch, kedy by ste chceli pred búrkou stihnúť zliezť zo skaly a dotýkali by ste sa reťazí pripevnených ku skalám, ani to vám neodporúčame.

TIP: Čo si obliecť na turistiku tak, aby vás nezaskočila ani búrka v prírode?

8. Nebežte a nekráčajte

Počas búrky v prírode nájdite vhodný úkryt a určite nebežte alebo nekráčajte. Odporúča sa prerušiť akúkoľvek chôdzu. Niežeby bežanie priťahovalo blesky, to nie. Problém nie je v rýchlosti pohybu, ale v dĺžke kroku. Nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom spočíva v kontakte tela s dvoma bodmi, ktoré majú rozdielny elektrický potenciál. To znamená, že elektrický prúd prechádza cez telo z jednej končatiny do druhej, keď má človek rozpažené ruky alebo rozkročené nohy. Môže dôjsť k vzniku krokového napätia, keď blesk udrel v takej vzdialenosti od vás, že zemné prúdy ešte existujú na mieste, kde sa nachádzate.

9. Schovajte sa do auta

Pred úderom blesku vás bezpečne ochráni auto, keďže pôsobí ako Faradayova klietka. Avšak aj v ňom musíte dodržiavať určité pravidlá. Zatvorte okná i dvere a nedotýkajte sa vo vnútri ničoho kovového. Blesk pri priamom zásahu prenikne kostrou vozidla cez pneumatiky do zeme.

10. Držte sa ďalej od vody a vodnej plochy

Búrka v prírode môže byť nebezpečná hlavne pri vodných plochách. Nesmiete sa kúpať a mali by ste sa vzdialiť od vodnej plochy aspoň na 30 metrov. Voda je dobrý vodič elektrického prúdu, preto sa vyhýbajte aj vodopádom, vodným prameňom, či potoku. Aj silno premočená zem, kaluže, mokré skaly sú nebezpečné. Po rozmočenej zemi sa výboje môžu šíriť až na vzdialenosť 300 metrov a takýto zásah elektriny vás môže zabiť.

Vodná plocha pri búrke

11. Nezakladajte oheň

Keď sa schováte pred búrkou, napríklad pod prístrešok, určite nazakladajte oheň. Hovorí sa totiž, že taktiež môže pritiahnuť blesk. A máme ešte jenu radu pre tých, ktorých zasiahne búrka v prírode alebo v lese.

12. Nebezpečné sú vyvýšené miesta

Blesk v prírode si hľadá cestu s najmenším odporom a preto zasiahne najvyššie a najvodivejšie miesta. Počas búrky sú vyvýšené a vyčnievajúce body v okolí veľmi nebezpečné a nemali by ste byť najvyšším bodom v teréne samozrejme ani vy. Nebezpečné sú predovšetkým ojedinelé stavby bez bleskozvodu, stĺpy elektrického vedenia, osamelé stromy, horské hrebene, vrcholy kopcov a podobne. Keď je pokope viac osôb, vzdialenosť medzi osobami by mala byť viac ako 3 metre.

V prípade, že vás zastihne búrka v prírode, je potrebné si uvedomiť, že žiadne miesto nie je absolútne bezpečné. Sú len miesta, ktoré sú pomerne bezpečné. Preto nebezpečenstvo blesku určite nepodceňujte a snažte sa ukryť tak, aby ste riziko zásahu bleskom čo najviac minimalizovali.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia