Kategórie
 
 
 
 
 
Streda, 16. január 2019

Sebaobranný sprej, inak aj kaser, je vhodný prostriedok na obranu v rozličných kritických situáciách. Obzvlášť ženy a dievčatá sa môžu dostať do situácie, keď si nevedia dať rady s útočníkom a potrebujú pomoc. V takýchto prípadoch je obranný sprej pre ženy neoceniteľným záchrancom zdravia, majetku, či dokonca života.

Kedy použiť obranný sprej?

Núdzové situácie nemusia byť nevyhnutne spôsobené agresívnym človekom. Rovnako nebezpečným, ba dokonca v mnohých prípadoch ešte nebezpečnejším, sa môže stať aj zúrivé zviera, napríklad pes.

Predstavte si, že venčíte svojho psíka a napadne vás rotvajler alebo nemecký ovčiak. V takejto chvíli nejde o to, kto koho vyprovokoval. Následky z boja si môžete odniesť aj vy. Aj v takejto situácii je použitie kasera na uzemnenie bitkárov na mieste. Ideálnym spoločníkom pri prechádzkach s vaším domácim miláčikom môže byť napríklad aj Obranný sprej Kaser Protect Anti Dog Lady. Vďaka miniatúrnym rozmerom sa poľahky zmestí aj do vrecka na vetrovke.

Máte nočné služby alebo sa z rôznych dôvodov pohybujete vonku aj po zotmení? Väčšina napadnutí sa odohráva práve pod rúškom tmy. Nemusíte ovládať sebaobranu alebo bojové umenie a napriek tomu môžete útočníkovi poriadne podkúriť. Dámske kasery sú takéto situácie ako stvorené.

Aj večerný beh v parkoch a prechádzky na opustených miestach predstavujú, najmä pre ženy a dievčatá, určité riziko. Svojich obľúbených činností by ste sa určite nemali vzdať len kvôli strachu. V takýchto prípadoch by však vo vašej výbave nemal chýbať obranný sprej pre ženy.

Ako kaser pôsobí?

Výhodou kasera je jeho účinnosť, rozptyl a agresivita. Dostrek účinnej látky dosahuje rozličnú vzdialenosť, závislú na type dýzy rozprašovača. Látky obsiahnuté v obrannom spreji vyvolávajú rýchly nástup účinku, takže útočníka môžu vyradiť na niekoľko cenných minút. To znamená, že minimálne najbližších 5 minút nebude schopný akéhokoľvek zásahu. Tento čas môžete využiť na útek, odzbrojenie útočníka alebo privolanie pomoci.

Obranný sprej pre ženy spôsobí nadmerné slzenie očí, podráždenie slizníc, dočasné oslepnutie (do 5 minút) a štipľavú bolesť okolo úst. Dámske kasery tak dokážu zastaviť útočníka, pričom mu nespôsobia žiadne trvalé zdravotné následky. Z tohto dôvodu sa považujú za najlepšiu sebaobranu pre ženy.

Ako si vybrať vhodný obranný sprej pre ženy?

Ak si prezeráte dámske kasery a uvažujete nad kúpou jedného z nich, musíte vziať do úvahy viaceré faktory. Všímajte si hlavne ukazovatele, ako sú použitá účinná látka, spôsob jej rozprašovania a veľkosť alebo objem nádoby.

Účinné látky používané v kaseroch
  • CS (orthochlórbenzalmalotrinil) – chemická zlúčenina, účinkuje po cca 5 – 20 sekundách, spôsobuje bolesť a sčervenanie očí spolu s rozmazaným videním.
  • CN (alfa-chlóracatafenón) – chemická zlúčenina, účinok nastupuje po cca 5 – 20 sekundách, spôsobuje silné dráždenie až zápal spojiviek, pálenie v nose až pocity dusenia, podráždenie a opuch kože.
  • OC (Oleoresin Capsicum) – netoxický výťažok kajenského korenia, pôsobí okamžite, spôsobuje silné pálenie kože, dýchacích ciest a očí, slzenie, kašeľ a pocity dusenia.
  • CR (Dibenzo-Oxazepin) – zlúčenina, účinok nastupuje asi po 2 sekundách, spôsobuje pálivú bolesť dýchacích ciest.

Druhy dýzy – spôsoby rozprašovania účinnej látky

Vhodný výber dýzy závisí predovšetkým od samotného použitia spreja. Na trhu sú k dispozícii dva hlavné spôsoby rozprašovania látky. Vyberte si individuálne, podľa svojich potrieb.

Jedným z nich je rozprašovanie vo forme prúdu, tzv. „JET – STREAM“. Funguje na podobnom princípe ako detská vodná pištoľ, kedy pri jeho použití vystrekne v krátkom čase z malého otvoru rozprašovača veľké množstvo látky. Pri tomto type je možnosť selektívneho výberu agresora i v malej skupine ľudí. Z dôvodu presnosti zamierenia a vystreknutia však vôbec nie je vhodný pre použitie proti psom a iným zvieratám.

Druhý typ, tzv. „FOG“, pri použití rozprašuje účinnú látku vo forme hmly, podobne ako je to pri laku na vlasy. Látka zostáva vo vzduchu približne 30 sekúnd, pričom sa rozptýli v priestore v širokom kruhovom kuželi bez nutnosti presného mierenia na agresora. Je to najvhodnejšia dýza aj proti psom a iným zvieratám. Príkladom takéhoto typu je aj obranný sprej Kaser NATO.
 
Poznáme tiež obranné spreje pre ženy, ktoré majú dýzy s gélovou a penovou disperziou. Tieto typy sú podobné prúdovej dýze. Ich výhodou je relatívne bezpečné použitie v interiéri. Možno ich použiť vo vetre i daždi.

Veľkosť a objem

V zásade rozlišujeme podľa veľkosti dva typy obranných sprejov – malý a veľký.

Malé kasery pre dámy sú ideálne na každodenné nosenie, bez problémov sa zmestia do vrecka i do menšej kabelky. V prípade potreby sa dobre ukryjú aj v dlani. Malý obranný sprej pre ženy však nie je vhodný pre osoby so silnejšími prstami. Kvôli menšiemu objemu má aj menší dosah a kratšiu dobu striekania. Pre dámy, u ktorých nosenie sprejov v klasickom prevedení pri sebe nie je vhodné, je ideálnym príkladom nenápadný obranný sprej OC Striekacie pero.
 
Veľké obranné spreje sú síce ťažšie, objemnejšie a preto aj viditeľnejšie, majú však veľký dosah vystreknutia a dajú sa použiť aj viackrát. Okrem toho sa pohodlne držia a ľahšie sa s nimi manipuluje.
 
Dámske kasery sú dostupné v širokej ponuke, ktorá vyhovie aj tým najnáročnejším zákazníčkam. Nezabúdajte však, že ak má obranný sprej pre ženy naozaj slúžiť svojmu účelu, mali by ste ho nosiť vždy pri sebe.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia