Kategórie
 
 
 
 
 
Utorok, 22. máj 2018
Čo si obliecť a obuť na turistiku v lete?

Krásne slnečné počasie láka na turistiku do hôr. Aby ste si mohli svoj výlet poriadne užiť, je potrebné sa naň patrične pripraviť. Najdôležitejší je samozrejme výber správneho oblečenia a obuvi. V článku vám ponúkneme niekoľko rád a tipov, aké zvoliť oblečenie alebo obuv na turistiku v lete.

Ako sa obliecť na turistiku?

Úlohou oblečenia na letnej turistike je udržať vás v teple a v suchu. Počas horúčav sa naše telo nadmerne potí. Pri spotení sa potom ľahšie podchladí a pocit chladu sa dá porovnať, ako keby ste boli zmoknutí. Vhodné oblečenie by preto malo odvádzať telesnú vlhkosť preč od tela, no malo by aj zabrániť chladu a vlhkosti dostať sa k telu zvonka.

Nezabudnite na pravidlo lepšie mať viac ako menej. Platí to aj počas letných mesiacov. Keď sa vyberiete na turistiku v lete a idete na hory, počasie sa môže z minúty na minútu zmeniť. Tým pádom by ste mali byť pripravení a nachystaní aj na to najhoršie.

Základ je vrstvenie oblečenia

Je jedno, či sa chystáte na turistiku v lete alebo v zime. Vždy je prvoradé vrstvenie oblečenia.

Vrstvenie oblečenia rozdeľujeme na tri základné:

  • 1. vrstva – spodná
  • 2. vrstva – termoizolačná
  • 3. vrstva – ochranná

1. VRSTVA

Táto základná spodná vrstva by mala odvádzať vlhkosť, čiže pot od tela a tým pádom udržať vašu pokožku v suchu. Na turistiku alebo outdoorové aktivity je ideálna funkčná bielizeň, k tomu patrí funkčné tričko s krátkym rukávom alebo dlhým a taktiež funkčné boxerky. Vyrábajú sa z rôznych materiálov, napríklad polypropylénu, polyesteru alebo polyamidu. Keďže pri turistike vykonávate fyzickú aktivitu je funkčnosť tejto bielizne nevyhnutná. Nemala by pohlcovať vlhkosť, ale ju odvádzať od tela preč a zároveň aj rýchlejšie uschnúť. V lete za teplého počasia vám postačí táto základná vrstva, pot sa z nej odparuje priamo a preto by mala mať schopnosť rýchlejšie schnúť.

V prípade studeného počasia by ste mali mať prichystanú ďalšiu vrstvu v batohu. Veľkú chybu robia niektorí turisti, že na túto spodnú funkčnú vrstvu si oblečú hocičo a tak neplní svoj účel. Telesná vlhkosť sa odvádza z funkčnej bielizne do ďalšej vrstvy, ktorá ho nasaje a odvedie ďalej od tela, odkiaľ sa odparí. Ak si však oblečiete klasické bavlnené tričko, to vlhkosť neodvedie preč od tela, ale ju bude držať v sebe a tak stráca termobielizeň svoj účinok. Tričko z bavlny navlhne a nakoniec vás nebude hriať, ale chladiť. Preto si ďalej povieme, čo si treba obliecť ako druhú vrstvu – termoizolačnú.

2. VRSTVA

V prípade horúceho počasia túto vrstvu nepotrebujete. Je vhodné ju mať pripravenú, ak by došlo k náhlej zmene počasia alebo keď sa vyberiete na turistiku počas chladnejšieho dňa. Jej úlohou je zabezpečiť teplo a taktiež ako spodná vrstva, nemala by zadržiavať v sebe vlhkosť. Nevhodné je bavlnené oblečenie, ktoré drží vlhkosť v sebe. Vynikajúce sú mikiny z fleecu, ktorý je husto tkaný a veľmi priedušný. Mikiny a tričká z tohto materiálu sú jemné na dotyk a mäkké. Vyrábajú sa v rôznych hrúbkach, od tých najtenších, až po hrubšie. V lete postačí 2. vrstva aj ako konečná, vrchná časť oblečenia. Samozrejme za predpokladu, že neprší.

3. VRSTVA

Tretia vrstva vás ochráni pred dažďom a vetrom. Zároveň je jej úlohou odvádzať telesnú vlhkosť z dvoch spodných vrstiev von od tela. Je vhodná aj na leto, v prípade daždivého alebo veterného počasia. Čím náročnejší terén a turistika vás čaká, tým je dôležité mať so sebou túto vrstvu oblečenia. Nie je nič horšie, než byť niekde vonku počas dažďa a nemať so sebou žiadnu ochranu. Na turistiku v lete odporúčame zbaliť si so sebou ľahší variant 3. vrstvy, v podobe tenkej vetrovky s kapucňou. Dôležité je, aby bola odolná vode a vetru.

TIP: Prečítajte si, čo je to vodný stĺpec a aký má význam pri vbere bundy.

Ponožky na turistiku

Ponožky patria medzi ten druh oblečenia, od ktorého veľmi záleží, či sa vám bude v topánkach dobre kráčať. Je nutné si vybrať správny typ ponožiek. Na turistiku v lete si samozrejme vyberte letné ponožky, mali by byť funkčné a mať správnu hrúbku. V príliš hrubých sa vám zbytočne bude potiť noha a vo veľmi tenkých zase môže topánka odierať na exponovaných miestach. Správny typ ponožiek vás ochráni pred bolestivými otlakmi, pľuzgiermi a odreninami.

Pri výbere ponožiek platia rovnaké pravidlá ako pri výbere termobielizne, pretože ponožky sú tiež jej súčasťou. Mali by dobre odvádzať pot, čiže mať bočné odparovacie kanáliky a prstová časť by mala byť uzavretá plochým švom. Vyhýbajte sa bavlne a odporúčame skôr materiály ako polypropylén, polyester alebo polyamid. Výber ponožiek je nesporne úzko spätý s výberom obuvi. Ak si vyberiete na turistiku vysoké trekové topánky, tak treba do nich vyšší typ ponožiek.

Nezabudnite na pokrývku hlavy

V lete by ste nemali zabudnúť na pokrývku hlavy. Zvoliť môžete šiltovku, šatku alebo klobúk, ktoré ochránia pred horúcim slnkom. V horúcom lete môžete ľahko dostať úpal. K povinnej výbave by mal patriť aj opaľovací krém a kvalitné slnečné okuliare.

Obuv na turistiku

Ako sa obuť na turistiku?

Mať na turistike nevhodné topánky môže byť nielen nepohodlné, ale aj nebezpečné. Topánky by mali skvele sedieť a nemôžu tlačiť. Taktiež by nemali na nohe plávať, vyvarujete sa tak pľuzgierom, otlakom a boľavým pätám. Nikdy nepodnikajte dlhú turistiku v nových topánkach, na ktoré si nohy ešte nezvykli.

Čím horší terén vás na turistike čaká, tým pevnejšie topánky by ste si mali zvoliť. Ideálne sú nepremokavé turistické topánky s hrubou vibramovou protišmykovou podrážkou. Takéto podrážky sú pevné a poskytnú nohám stabilitu. Topánky vyskúšajte v rôznych situáciách, napríklad pri chôdzi po rovine, z kopca, do kopca aj na šikmej ploche. Len vtedy budete mať istotu, že máte správne topánky.

Chráňte sa pred vlhkosťou

Nemenej dôležitá je aj nepremokavá obuv. Skvelým pomocníkom môže byť impregnačný sprej, ktorý nastriekate na obuv, ale aj na oblečenie. Pravidelným používaním vytvoríte na obuvi ochrannú vrstvu. Aby ste si nezmáčali nohavice pri chôdzi po mokrej tráve, odporúčame používať návleky na topánky. Už vás niekedy prekvapil silný dážď počas turistiky? Nie je to nič príjemné, celý premočení a skrehnutí musíte ísť naspäť. Tomu sa môžete hravo vyhnúť, do batoha si vložte pršiplášť. Môžete zvoliť aj pončo, pod ktoré sa vojde aj váš batoh.

Dúfame, že sme vám našimi tipmi a radami pomohli zvoliť správne oblečenie a obuv na turistiku. Ak budete dopredu myslieť na všetko, čo vás môže postretnúť, letná turistika bude pre vás doslova zábavou. Prajeme vám, aby ste si každú túru užili tak ako sa patrí a v zdraví sa vždy vrátili domov!

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia