Kategórie
 
 
 
 
 
Piatok, 21. september 2018
Ako vybrať termoprádlo - pánske funkčné prádlo (návod)

Už dávno sú za nami časy, keď sa na túry chodilo v bavlnených tričkách. Keďže boli rýchlo mokré, tak bolo nevyhnutné si ich niekoľko zobrať do zásoby. Aby ste nemuseli tričká po výstupe do hôr žmýkať a zabezpečili si komfort, potrebujete termoprádlo. Ak patríte medzi tých, ktorí ešte nepodľahli trendu termobielizne, poradíme vám ako ju správne vybrať.

Ako funguje termoprádlo?

Pánske funkčné prádlo umožňuje vďaka špeciálnemu tvaru použitých vlákien odvádzať pot od pokožky. Odtiaľ prestupuje cez ďalšie vrstvy oblečenia a odparí sa. Oproti bielizni z bavlny rýchlo schne, nechladí a chráni pred prechladnutím či prehriatím. Suchá pokožka sa pomalšie ochladzuje a tak vaše telo ostáva v teple. Ak si však na termobielizeň nedáte ostatné zvršky, ktoré dokážu vlhkosť odvádzať, tak aj tá najkvalitnejšia funkčná bielizeň stráca svoj účinok. Aj ďalšie vrstvy musia byť priedušné a odvádzať vlhkosť, ktorá bola odvedená z termoprádla.

Ako vybrať pánske termoprádlo?

Pred výberom termoprádla zvážte, kam ho budete nosiť. Hoci je termobielizeň univerzálna, je rozdiel, či potrebujete, aby vás v zime viac zahriala, alebo v lete skôr od nej očakávate, aby rýchlejšie schla a dobre odvádzala pot. Tento problém je riešený zmenou pomeru materiálu v tkanine. Termoprádlo na zimu má vyššie percento termozložky a naopak na leto má vyšší pomer odvodového vlákna.

Taktiež keď budete používať termoprádlo niekoľkokrát do roka na výlety do prírody, netreba hneď kupovať špeciálne funkčné prádlo obohatené o nano-častice striebra. Využijete ho len v tom prípade, že ho budete používať dennodenne napríklad pri športe alebo aj na bežné nosenie. Táto techlonológia redukuje zápach a príde určite vhod.

Materiál termoprádla

Určite sa zamerajte aj na materiál, z ktorého je termoprádlo vyrobené. Najčastejšie sa vyrába zo syntetických vlákien, a to polyester (PES) či polypropylén (POP).

Polypropylén má pevné vlákna a veľmi nízke vstrebávanie. Je ľahký a má nízku tepelnú vodivosť, preto sa hodí do chladného počasia. Je odolný voči baktériám a plesniam. Rýchlo schne a ľahko sa perie. Jeho jedinou nevýhodou je, že jeho vlákna sa nedajú farbiť a preto v ponuke nájdete z neho len obmedzené farebné prevedenie.

Polyester oproti polypropylénu znesie vyššie teploty a preto sa skvele hodí do teplého počasia. Dobre odvádza teplo a rýchlo schne. Polyesterové vlákna sa dajú povrchovo farbiť a tak môžete z neho nájsť širokú ponuku farebnej termobielizne.

Termoprádlo sa vyrába aj z prírodných materiálov, napríklad bambusu alebo vlny. Tieto produkty sú väčšinou aj antibakteriálne, vďaka čomu nezapáchajú ani po niekoľkých dňoch nosenia, no sú náchylnejšie na poškodenie.

Určiť ten najlepší materiál je veľmi ťažké. Výrobcovia udávajú, že ten práve ich materiál je najlepší. Avšak každý človek má inú termoreguláciu a množstvo vyprodukovaného potu a preto hodnotenie i testovanie toho najlepšieho materiálu by bolo veľmi subjektívne. Preto výber materiálu necháme na vás samotných.

Veľkosť, strih aj hmotnosť termoprádla

Pri pánskej termobielizni platí dvojnásobne, že by mala mať správnu veľkosť. Možno sa vám to zdá ako banálne, ale je to naozaj dôležití. Pánske termoprádlomá mať takú veľkosť, aby priliehalo k telu ako vaša druhá koža. Znamená to, že má kopírovať vaše krivky, aby v zime dobre zahrialo. Aby termoprádlo dobre odvádzalo pot z pokožky, musí k nej priliehať a preto sa do termoprádla často pridáva elastan.

Termoprádlo pre mužov by malo byť príjemné na telo. Nesmie sa zarezávať a švy nesmú tlačiť. Najmä pod batohom bývajú často problémom švy, ktoré pod ním tlačia na citlivé miesta. V ponuke výrobcov je aj bezšvové termoprádlo. V neposlednom mieste si všímajte aj hmotnosť termobielizne. Aj keď sa všeobecne vyznačuje nízkou hmotnosťou, jej nízku hmotnosť oceníte hlavne pri horolezectve, behu, či pri cyklistike.

Pánske druhy termoprádla

Ponuka pánskeho termoprádla je veľmi široká a je naozaj z čoho vyberať. Môžete siahnuť po celých kompletoch, ktoré majú termo spodkytermo tričká alebo si môžete kúpiť jednotlivé kúsky aj samostatne. Medzi veľmi obľúbené patrí aj termo spodné prádlo pre mužov s vynikajúcou výhrevnosťou, či šortky pre športovcov, ktoré udržia majiteľa v suchu a pohodlí aj pri vysokej záťaži. Ponuku termobielizne môžeme uzavrieť termoponožkami. Termoponožky, alebo aj funkčné ponožky, ponúkajú oveľa lepšie odvádzanie potu, čím sú skvelé pre rôzne outdoorové aktivity a pri vyššej fyzickej námahe.

Rada na záver

Aby termoprádlo plnilo svoju úlohu, je potrebné ho kombinovať s vrchnými vrstvami z takých materiálov, ktoré ďalej prepúšťajú nahromadenú vlhkosť a tiež rýchlo schnú. Inak sa minie účinok termobielizne. Ak si oblečiete na termotričko bavlnenú mikinu odvedený pot sa nahromadí v nej a ďalej ho mikina neodvádza. Ako správne vrstviť oblečenie s termoprádlom si môžete prečítať v článku o vhodnom oblečení na jeseň.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia