Kategórie
 
 
 
 
 
Utorok, 18. september 2018
Ako sa obliecť na jeseň do hôr, na turistiku alebo airsoft?

Príroda je na jeseň krásna a očarujúca. Vonku nie je príliš chladno a to je ideálny čas vyraziť na turistiku do hôr. Jedným z hlavných predpokladov na to, aby ste si nerušene užili výlet v prírode, je výber správneho oblečenia. Vhodné oblečenie i obuv zvyšujú komfort, a čo je najdôležitejšie, zabránia prípadnému prechladnutiu, v prípade zlej obuvi aj zraneniu.

Vrstvenie oblečenia

Počasie v prírode je nevyspytateľné, hlavne v prechodnom období. Úlohou oblečenia nie je len udržať človeka v teple a suchu. Malo by udržať telo v optimálnej klíme aj počas náročnejšej turistiky alebo počas airsoftu, kedy sa nadmerne potí. Pri spotení sa ľahšie podchladí a pocit chladu bude taký, akoby ste zmokli. Preto by oblečenie malo odvádzať telesnú vlhkosť z tela preč, ale zároveň by malo zabrániť chladu a vlhkosti dostať sa zvonku k telu.

Čím náročnejší a dlhší pobyt v prírode, tým by ste mali mať pripravené viaceré vrstvy alebo aj náhradné oblečenie na prezlečenie. Vrstvenie oblečenia, alebo ak chcete cibuľový princíp je spôsob obliekania, pri ktorom sa kombinuje viac vrstiev oblečenia. A tak môžete priebežne uberať alebo pridávať jednotlivé vrstvy podľa potreby.

Spodná vrstva

Ako spodnú vrstvu je najlepšie zvoliť funkčnú termobielizeň. Hlavne pri outdoorových aktivitách, airsofte, či náročnejšej túre, kedy vykonávate značnú fyzickú aktivitu. Termoblielizeň zabezpečí odvod potu a vlhkosti z tela von, čím udržiava pokožku v suchu. Správna funkčná bielizeň nemá vlhkosť pohlcovať a má mať schopnosť rýchlo uschnúť. Vyberajte priliehavú a pružnú termobielizeň, ktorá kopíruje telo, netlačí a má ploché švy, aby sa nezarezávala do tela. Telesná vlhkosť je z nej odvádzaná do ďalšej vrstvy, ktorá ho nasaje a odvádza od tela, odkiaľ sa odparuje.

Termoizolačná vrstva

Hlavnou úlohou termoizolačnej vrstvy je chrániť pred prienikom chladného vzduchu zvonku dovnútra. Zároveň odvádza telesnú vlhkosť, ktorá bola do nej odvedená z funkčnej bielizne, preč od tela. Venujte pozornosť tomu, z čoho je druhá termoizolačná vrstva. Ak si oblečiete oblečenie, ktoré vlhkosť neodvádza, ale ho v sebe udržiava, tak aj termobielizeň stráca svoj účinok. Napríklad bavlnené tričká a mikiny nie sú vhodné, tie totiž udržiavajú vlhkosť v sebe. Preto by vás bavlna chladila a nie hriala.

Termoizolačná vrstva by mala byť ľahká a rýchloschnúca. Jej hrúbku prispôsobte samozrejme aktuálnemu počasiu. Najpopulárnejším materiálom tejto vrstvy je jednoznačne fleece, ktorý je priedušný, skvele izoluje teplo, je ľahký a tvarovo stály. V neposlednom rade odvádza vlhkosť od tela preč a dobre schne. Flísové mikiny alebo bundy môžete mať aj ako vrchnú, vonkajšiu vrstvu, a to hlavne vtedy, pokiaľ sa nepotrebujete chrániť pred dažďom alebo silným vetrom. V prípade nepriaznivejšieho počasia si potrebujete obliecť do hôr alebo na airsoft aj ďalšiu vonkajšiu vrstvu.

Vrchná vrstva

Tretia, vrchná vrstva má byť priedušná, aby odparovala vlhkosť, ktorú z vášho tela nasalo oblečenie pod ňou. A zároveň vás má ochrániť pred prejavmi počasia ako je dážď či vietor. Dôležité je, aby bolo vrchné oblečenie nepremokavé, preto si zaobstarajte bundu aj nohavice s vyšším vodným stĺpcom. Skvelou alternatívou sú softshellové bundy, ktoré vás ochránia pred dažďom aj vetrom vďaka vonkajšej úprave zabraňujúcej prenikaniu vody i vetra. Do vrchnej vrstvy patria aj nohavice, ktoré by vás mali ochrániť podobne ako bunda pred nepriaznivým počasím. 

O takého oblečenie by ste sa mali starať a pravidelne ho impregnovať. Do pozornosti vám dávame článok o impregnácii oblečenia, kde sme sa tejto téme venovali podrobnejšie. Samozrejme, ak by lialo ako z krhly, tak si určite nezabudnite do batoha pribaliť aj pršiplášť.

Nezabudnite na dôležité doplnky

Na turistiku do hôr, či na airsoft zvoľte typ ponožiek podľa topánok. Do vysokých topánok, musíte zvoliť tiež vyššie ponožky. V príliš hrubej ponožke sa vám bude veľmi potiť noha, čo urýchľuje vznik otlakov a naopak tenké ponožky vás neochránia pred oderom topánky. Najlepšie sú ponožky s hrubším profilom v oblasti päty, či prstov. Vhodné sú ponožky z funkčných materiálov, teda termoponožky, naopak ponožky z bavlny nie sú vhodné.

Nezabudnite ani na správnu pokrývku hlavy. V prípade nepriaznivého a chladného počasia zvoľte radšej čiapku, keďže hlavou odchádza 50 % tepla. Po šiltovkách alebo šatkách siahnite v teplom a príjemnom počasí. 

Topánky na turistiku na jeseň

Topánky sú veľmi dôležité a pri ich výbere zohľadnite terén, ktorý sa chystáte zdolať. Pokiaľ vás čaká náročnejšia turistika, obujte si turistické topánky s hrubou protišmykovou podrážkou. Na jeseň je počasie v horách neisté, preto zvoľte obuv s vodeodolnou úpravou a nepremokavou membránou. Topánky s ochranným gumovým lemom zabránia vode i nečistotám dostať sa dovnútra. Na zabránenie prenikania vlhka a vody do topánok prispievajú návleky, ktoré udržia nohy v teple a nedajú vode žiadnu šancu.

Prečítajte si tiež: Nepremokavá obuv do lesa - vyberáme spoločne.

Užite si jesennú turistiku v horách aj vďaka zvoleniu správneho oblečenia a obuvi, ktoré sa postarajú o dokonalé pohodlie. Vrstvenie oblečenia je perfektným spôsobom, ako zabezpečiť cirkuláciu vzduchu pri náročnejšej turistike, či rôznych adrenalínových hrách, akou je napríklad airsoft.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia